“Eşekler” her zaman vardır…

“Eşekler köydeki semerciden çok şikayetçilermiş. Semerci hiç iyi semer yapamıyormuş. Eşeklerin sırtları kanlı yaralarla doluymuş.
Eşekler toplanıp yeni bir semercinin gelmesi için dua etmişler. Hikaye bu ya duaları da kabul olmuş ve gerçekten köye yeni bir semerci gelmiş.
Ne var ki bu semerci de eşekleri rahatlatacak semerler yapamıyormuş, yaralar azalacakken artmaya başlamış.
Eşekler yine toplanıp, köye yeni bir semerci gelmesi için dua etmişler.
Ve gerçekten mevcut semerci köyden ayrılmış, yerine başka bir semerci gelmiş. Eşekler her semerci değişikliğinde olduğu gibi yine çok sevinmişler.
Ama çok zaman geçmeden yeni semercinin de çok farklı olmadığını, semerlerin gittikçe daha da kalitesizleştiğini, yaralarının ise kötüleştiğini görmüşler.
Semerci gitmiş, semerci gelmiş.
Her seferinde eşekler yeni semerci gelmesi için dua etmişler.
Bu hikâye kaç semerci değişene kadar böyle devam etmiş bilmiyorum.
Nihayet bir gün eşekler toplanıp, eski semerciden kurtulmak için değil de eşeklikten kurtulmak için dua etmeye başlamışlar.”

Ne diyelim? Eşekliğiniz baki kaldıkça semercilerin biri gidecek diğeri gelecek, her gelenin de bir diğerinden farkı olmayacak.

Her an yeni bir semercinin gelmesini beklemeyin, Semerciye küfür etmeyin eşeklikten kurtulmanın yolunu arayın. Eşek kaldıkça sırtınıza bir semer yapan bulunur. Ve unutmayın “Semer seçilirken eşeğin fikri değil, ölçüsü alınır”

“Eşekler” her zaman vardır ve olacaktır ama insanlık Eşeklik’ten kurtulmanın yolunu bulabilirmi? diye sorarsanız. İnsanlığın bir isyan ahlakı geliştirip nemelâzımcılıktan, kullara olan itaat ve biat psikolojisinden kurtulması lazımdır.

Kendisine itaat edilmesi gereken en büyük otorite şüphesiz ki alemlerin Rabbi olan Allah’tır.  Ancak O’na kulluk eder, ondan yardım dileriz. Allah katından din ve Kitap getiren Peygambere biat ederiz.

Kula kulluktan kurtulmadan Allah’a kul olunamaz işte o zaman insanlık Eşeklik’ten kurtulmanın yolunu bulacaktır.

Yüzünüzden gülücükler, yüreğinizden sevgiler eksik olmasın. Sevgiyle kalın.

Sezayi DAŞDEMİR

Leave a Comment

shared on wplocker.com