Web Tasarım

Firmanız internetle dünyaya açılacak ama nasıl görünecek? İlk izlenim önemlidir ve sizin kimliğinizi en iyi biçimde yansıtmalıdır.Kurum kimliğiniz, içeriğiniz ve ticari amaçlarınıza uygun tasarlanmış web sayfalarını dizayn ediyoruz. Profesyonel kadrosu, başarılı web tasarım ekibi ve güçlü alt yapısıyla tüm beklentilerinizi fazlasıyla karşılar.

Radyo, televizyon ve yazılı basın gibi bir yayın ortamı olan internet, düşük maliyeti ve etkili yapısı nedeniyle günümüzde kullanılan medya araçları arasında en çok ilgi görenlerin başında gelmektedir.

Web sayfaları ile geniş bir kitleye hiçbir aracı kullanmadan ulaşmak, kurum imajını güçlendirmek, kurum ile ilgili gelişmeleri anında duyurabilmek mümkün olmaktadır.

Web tasarımı çoğunlukla görselliği kapsayan bir kavram olarak algılanır. Oysa ki, bu kavram aslında web yapımını yani tasarım, yapı, teknoloji ve içerik olarak bir web sitesinin yapılmasını ifade etmektedir. Bir web sitesi sadece güzel bir tasarım ile geçiştirilemeyecek kadar önemli fırsatlar sunmaktadır. Bunlar;

Tanıtım ve Prestij
Pazarlama giderlerinde düşüş
Müşteri kazanma maliyetlerinde düşüş
Etkinlik alanında genişleme
Operasyonda verimlilik artışı ve genel giderlerde düşüş
İşin yönetilebilirliğinde gelişme.
gibi fırsatlardır.

“Bir web sitesi yaptırmak istiyorum” diyen müşterilerimize ilk sorduğumuz şey amaçlarının ne olduğudur. Çünkü web siteleri farklı yapılarda olabilirler. Tasarım çalışması da bunlardan hangisinin uygulanacağına bağlı olarak yürütülür. Ana hatları ile web sitelerini yapılarına göre 3 ana başlıkta inceleyebiliriz.

Tanıtım Siteleri
Portallar
Satış Siteleri

Tanıtım Siteleri

Bir ürün/hizmet ya da fikri tanıtmak için sayfalar dolusu katalog yaptırmak durumunda kalırsınız.
Genellikle yüksek maliyetleri nedeni ile basılı kataloglarda özet bilgiye yer verip, karar verme sürecinde etkili olacak detayları ele alamazsınız.
Kataloglarda yer veremediğiniz konuları açıklamak için satış temsilcileri çalıştırırsınız.
Satış temsilcilerinin firmanızı sizin istediğiniz gibi temsil etmesi için onları eğitirsiniz, ya da bunu yapamadığınız için satış temsilcisinin bireysel becerisine dayanan bir satış performansına razı olursunuz
Talep sahiplerine ulaşabilmek için ziyaretler gerçekleştirir, fuarlara katılır, reklam verirsiniz.
Oysa ki, bir web sitesi ile 365gün/24 saat ve dünyanın her yerinden talep sahiplerine ulaşabilirsiniz. Ancak, bir web sitesi sahibi olmak bütün bunları sağlamaya yeterli değildir.
Bu noktada web yapım konusundaki tercihleriniz başarı veya başarısızlıkta önemli rol oynar. Teknik, görsel ve içerik olarak iyi bir web sitesi önemli bir katkı yaparken, yeteri kadar iyi olmayan bir web sitesi boşa harcanmış emek ve para demektir. Üstelik kaybettiklerinizi ölçmeniz de neredeyse imkansızdır.
Portal, ya da satış sitelerinin kendilerine has yapıları vardır. Tanıtım siteleri ise web yapım açısından daha esnektir.
Genellikle başka siteler incelenerek, bunlara benzerlik hedefi ile yola çıkılır. Gerek web tasarımcının vizyon sahibi olmaması, gerekse web sitesini sanki bir gösteri alanıymış gibi yapabildiklerini göstermek üzere kullanması, kötü veya başarısız web işlerindeki ortak noktadır.

Portallar

Bir uzmanlık alanında bilgi ve paylaşım sağlayacak yapıdasınız,
Konunun web sitesi ziyaretçilerinizin katılımını sağlayabileceğini düşünüyorsunuz,
Web Siteniz aracılığıyla oluşturacağınız ilgi grubu (ziyaretçi profili) bazı firmaların hedef kitlesini oluşturuyor
Bu durumda siz de bir portal sahibi olabilirsiniz. Ve reklam/üyelik geliri elde edebilirsiniz
Ancak, bir portalın içeriğini yönetmek için çok fazla emek ve personel gereklidir. Bu nedenle, portalınızın ardında iyi bir içerik yönetim sistemi çalışıyor olmalıdır. Ama pek çok diğer portal ile aynı görünüme sahip olacak bir portal yönetim yazılımı, özgün tasarımı engelleyecektir. Bu nedenle ya portalınız için özel kod yazdırmalı, ya da esnek yapıda bir içerik yönetim programını tercih etmelisiniz.
Tasarım açısından bakıldığında, portallar sahip oldukları geniş içeriği süratle ulaşılabilecek şekilde sunmak durumundadır. Bu nedenle de pek çok portal, 3 ya da 4 kolonlu olarak yapılır ve ilk sayfalarında içeriğin olabildiğince geniş bir özeti başlıklar halinde sunulur. Ardından ziyaretçinin tercihleri

ne göre devam sayfaları arasında dolaşması beklenir.

Online Satış Siteleri

Her hangi bir ürün ya da hizmeti satıyorsunuz
Yeni müşteri ya da pazar arayışındasınız
Müşteri başına katlandığınız maliyeti düşürmek istiyorsunuz
Verimliliğinizi artırmak istiyorsunuz
Bunlardan bir ya da bir kaçı ihtiyaçlarınızla örtüşüyorsa, bir satış sitesi ihtiyacınızı karşılayacaktır.
Satışınızın toptan ya da perakende oluşuna bağlı olarak sunulacak çözüm de farklılık gösterecektir. Bir satış sitesi ürün yada hizmetlerin tanıtım site

Tercihe göre, tanıtım siteleri ve portallar, satış siteleri ile ilişkilendirilebilir. Örneğin bir web sitesi tanıtım bölümleri ve satış bölümünden oluşan karma yapıda olabilir.lerindeki yapıya benzer şekilde sunulduğu, ancak incelenen ürünün web üzerinden sipariş edilmesine olanak sağlayacak yapıda olabilir. Bunun en ilkel şekli sipariş formu doldurtulması, geçerli şekli ise alış veriş kartı uygulaması ile ilişkilendirilmesi şeklindedir.
Perakende satış yapmayı düşünüyorsanız, diğer seçeneğiniz bir sanal mağaza sahibi olmaktır. Sanal mağazalar web tasarım açısından ürün ya da hizmetin kategorilenmiş olarak sunulmasına, bunlar arasında kolayca geçiş yapılmasına, ziyaretçinin çeşitli yöntemlerle diğer ürün ya da hizmetlerden de haberdar edilmesine imkan tanıyacak şekilde yapılır. Teknik olarak ise, alış-verişin sürekliliğinin sağlanması önemlidir. Yani tıpkı bir mağazada olduğu gibi ilgilenilen pek çok ürün ya da hizmet ard arda satın alınabilmelidir. En çok rastlanan şekli marketlerdeki sepetlerin sanal halinin kullanılmasıdır.
Toptan ya da firmalar arası ticaret için kullanılması gereken yapı ise e-ticaret sitesi yapısıdır. Ürün ya da hizmeti en detaylı şekilde anlatacak tasarımlar uygundur. Çoğunlukla daha önceden bilinen müşterinin şifreli giriş yapması ve siparişini oluşturması şeklinde yapılandırılırlar.

Leave a Comment

shared on wplocker.com